COUNSELLING CODE: 4680

SWAYAM – NPTEL Local Chapter

NPTEL has been offering self-study courses across engineering, humanities and science streams for more than a decade. These are available at: http://nptel.ac.in. From March 2014 NPTEL has been offering online certification for its courses, the highlight being the certification exam through which the student gets an opportunity to earn a certificate form the IITs! These are available at: https://onlinecourses.nptel.ac.in

To take this initiative forward and to encourage more students across colleges to participate in this initiative, we are setting up SWAYAM-NPTEL chapter in colleges (with the approval of the management) which will be under the headship of a faculty member of the college, who would be our Single Point of Contact (SPOC).

We will keep the SPOC updated about all the latest NPTEL initiatives and give him information which he can disseminate among the students. He can identify suitable mentors for various courses, who can ensure that students are active in a course, are submitting their assignments on time and also clarify the doubts they may have.


NPTEL Local Chapter Co-ordinator: Mrs. M. Gayathri, AP/ECE  

NPTEL COURSE REGISTRATION DETAILS

ACADEMIC YEAR: 2018 -2019 ODD

STUDENTS

II ECE

S.No

Student Name Name of the Course Duration

Exam Date

1 S.Rajalakshmi Project Design And Innovation  

8 Weeks

28.10.2018
2 D.Gowsalya Devi Robotics 8 Weeks 07.10.2018
3 B.Abinaya Introduction to Machine Learning 8 Weeks 28.10.2018
4 M.Kavitha Discrete Time Signal Processing 8 Weeks 7.10.2018
5 C.Priyadharshini Analog Circuits 8 Weeks 28.10.2018
6 M.Yogalakshmi Application And Optimization Wireless,MachineLearning,Bigdata 8 Weeks 28.10.2018
7 M.Padmapriya Artificial design and integetrated circuits 8 Weeks 28.10.2018
8 S.Jagadeeswaran Social Networks 12 Weeks 28.10.2018
9 K.Karuppasamy Optical Fiber 8 Weeks 28.10.2018
10 G.Suryaprakash Analog Circuits 8 Weeks 28.10.2018
11 S.Mahendravarman Analog Circuits 8 Weeks 28.10.2018
Wireless Communication 12 Weeks 28.10.2018
12 M. Kishore Digital Circuits 12 Weeks 28.10.2018
III ECE
1. G .KalaiVani Control System Engineering 12 Weeks 28.10.2018
Digital Image Processing 12 Weeks 28.10.2018
2. J .Surabhimala Control System Engineering 12 Weeks 28.10.2018
3. P .Indhu Control System Engineering 12 Weeks 28.10.2018
4. M .Sowmiya Control System Engineering 12 Weeks 28.10.2018
5. R .Gayathri Control System Engineering 12 Weeks 28.10.2018
6. N .Nithya Programming Data Structures Algorithms in Python 12 Weeks 28.10.2018
7. M .Swetha Discrete Time Signal Processing 8 Weeks 28.10.2018
8. P .Nagajothi Discrete Time Signal Processing 8 Weeks 28.10.2018
9. S .Jayasri Discrete Time Signal Processing 8 Weeks 28.10.2018
10. Joseph Andrew Discrete Time Signal Processing 8 Weeks 28.10.2018
IV ECE
1. R.Vimala Advanced Topics in Probability and Random Processes 8 Weeks 7.10.2018
2. N .Anuja Cloud Computing 8 Weeks 28.10.2018
Programming in C 8 Weeks
3. J.Priyadharshini Fiber Optic Communication System & Technique 12 Weeks 28.10.2018
4. S .Ananthi Control Engineering 12 Weeks 28.10.2018
5. N .SangeethaNivasni Non Linear and Adaptive Control 4 Weeks 28.10.2018
6. K .Shiva Janani Microwaves & Integrated Circuits 8 Weeks 28.10.2018
7. S .Dinesh Microwave and Integrated Circuits 8 Weeks 28.10.2018
8. S .Ponguru Analysis and Design Principles of Microwave Antennas 8 Weeks 07.10.2018
9. J .NandhaPrabhu Discrete Time Signal Processing 8 Weeks 28.10.2018
10. M .Vanaraj Discrete Time Signal Processing 8 Weeks 28.10.2018
11. R .BanuSangari Discrete Time Signal Processing 8 Weeks 28.10.2018
12. S .Ziegan Paul Introduction to Programming in C 8 Weeks 28.10.2018
II CSE
S.No. Name of the Student Name of the Course Duration Exam Date
1 Aheesh J Programming 27.8.2018 To
2 KabilanRajasekar C Data Structures in Python 19.10.2018 27.10.2018
3 Amutha B Introduction to

Programming in C

27.8.2018

To

19.10.2018

 

4 Aswini K
5 Arjun B
6 Bhuvanabharathi V
7 Bhuvanasri R
8 Giridharan B
9 HarshithaVaani A
10 JeevaPriya C
11 Manjula M
12 MohanaPriya R
13 Prabhu M
14 Ramasubramanian L 28.10.2018
15 Ravi Kumar N
16 RubanSakthi M
17 Samuel Rajan D
18 Santhanalakshmi A
19 Santhiya K
20 Saran R
21 ShaiPrabu D
22 Shivani D
23 Siva Prakash S
24 SornaLaxmi R
25 Uma Maheswari K

FACULTY

DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

S.No Staff Name Name of the Course Duration Exam Date
1.        Mrs. S. Renuka Analog Circuits 30.07.2018 To 19.10.2018 28.10.2018
2.        Mrs. K.Padmapriya Discrete Time Signal Processing 06.8.2018 To 28.09.2018 07.10.2018
Analog Communication 30.07.2018 To 19.10.2018 28.10.2018
3.        Mrs. S.Devibala Discrete Time Signal Processing 06.8.2018 To 28.09.2018 07.10.2018
4.        Mrs.M.Gayathri Analog Communication 30.07.2018 To 19.10.2018 28.10.2018
Analog Circuits 30.07.2018 To 19.10.2018 28.10.2018
5.        Mrs.N.Thenmoezhi Analog Communication 30.07.2018 To 19.10.2018 28.10.2018
6.        Mrs.R.RenitaRexy Analog Communication 30.07.2018 To 19.10.2018 28.10.2018
7.        Mrs.R.Gowrimanohari An Introduction to information Theory 06.08.2018 To 28.09.2018 07.10.2018
8.        Mr.M. Elayaraja Ethics in Engineering Practice 27.08.2018 To 19.10.2018 28.10.2018
9.        Mr. V. Meenakshisundarm Leadership 27.08.2018 To 21.09.2018 28.10.2018
10.   Mr. L.K.BalajiVignesh Analysis and Design Principles of Microwave Antennas 06.08.2018 To 28.09.2018 7.10.2018
Leadership 27.08.2018 To 21.09.2018 28.10.2018

DEPARTMENT OF COMPUTER SCIENCE ENGINEERING

S.No Staff Name Enrolled course Name Duration Exam Date
1.        Dr. J. Sutha Introduction to

Programming in C

27.08.2018 To 19.10.2018 28.10.2018
2.         

C. Raj Kannan

3.        P.S.Uma
4.        R.Prabhu Introduction to MachineLearning 27.08.2018 To 19.10.2018 28.10.2018
5.        P. Elamparithi Computer Networks & its Protocols 30.7.2018

To 19.10.2018

28.10.2018
6.        K.Indumathi Introduction to

Programming in C

27.08.2018 To 19.10.2018 28.10.2018
 Problem Solving through Programming in C 30.7.2018

To19.10.2018

28.10.2018

DEPARTMENT OF MECHANICAL ENGINEERING

1.        Dr.G.Vairamuthu Innovation, Business Models and Entrepreneurship 8 weeks 7-Oct
2.        Mr. M.Kaliraj Processing of Polymers and Polymer Composites 8 weeks 7-Oct
3.        Mr. P.S.R SenthilMaharaj Developing Soft Skills and Personality 8 weeks 28-Oct
4.        Mr. P.C Rajarajan StressManagement 4 weeks 7-Oct
5.        Mr. R.MebySelvaraj Analysis and Modeling of Welding 8 weeks 7-Oct
6.        Mr. N.Ayyachamynathan Introduction to Abrasive Machining and Finishing Processes 8 weeks 7-Oct
7.        Mr. M.Karthikeyan Principles of Casting Technology 8 weeks 7-Oct
8.        Mr. G.Manikandaraja Processing of Polymers and Polymer Composites 8 weeks 7-Oct
9.        Mr. K.Periyasamy Design for Quality, Manufacturing and Assembly 9 weeks 7-Oct
10.    Mr. S.BalaMurugan Design for Quality, Manufacturing and Assembly 9 weeks 7-Oct
11.    Mr. R.B Jeen Robert Fluid Mechanics and Turbomachines 8 weeks 7-Oct
12.    Mr. M.VigneshMoorthyPandiyan Heat transfer 12weeks 28-Oct
13.    Mr. B.Karthick Energy Conservation and Waste Heat Recovery 12weeks 28-Oct